Doprava v Mexiku

Letecká doprava

V Mexiku jsou dvě velká mezinárodní letiště – Benito Juárez v Mexico City a Cencún na Yucatánu. V Cancúnu jezdí z letiště k hotelům minibusy přibližně každých 30 minut, jízdenky lze zakoupit v letištní hale. Menší mezinárodní letiště jsou v Cozumelu a v Méridě. Síť vnitrostátních leteckých linek je hustá, letové řády a ceny lze zjistit v kterékoliv místní cestovní agentuře.

Železniční doprava

Mexické železnice měří přes 17 tisíc km, jsou ale využívány prakticky pouze pro nákladní dopravu. Výjimkou je železniční trať v Yucatánu a Měděným kaňonem napříč pohořím Sierra Tarahumara. Tento kaňon je čtyřikrát mohutnější než proslulý Grand Canyon v USA a na 650 km dlouhé trati překonávající výškový rozdíl 2500 metrů a považované za jednu z nejkrásnějších na světě, je 38 mostů a 86 tunelů. Každodenní „Copper Canyon Express“ urazí vzdálenost mezi Los Mochis a Chihuaha za 15 hodin.

Lodní doprava

Nejvýznamnějšími přístavy Mexika jsou Acapulco, Altamira, Coatzacoalcos, Ensenada, Guaymas, La Paz, Lazaro Cardenas, Manzanillo, Mazatlan, Morro Redondo, Progreso, Salina Cruz, Tampico, Topolobampo, Tuxpan a Veracruz. V Mexiku je téměř 3 000 km splavných řek a vodních kanálů. Turisticky atraktivní jsou plavby lodičkami po jezeře Catemaco nebo kaňonem Sumidero. Z poloostrova Yucatán z Puerto Juárez plují každou půlhodinu trajekty na Isla Mujeres. Osobní trajekty na Cozumel odplouvají z Playa del Carmen, automobilové trajekty z Puerto Morelos.

Autobusová doprava

Je nejlevnější a proto nejpoužívanější. Turistům se na dálkových linkách doporučuje jezdit pouze luxusní a první třídou, tyto autobusy jsou klimatizované, mají pohodlná sedadla a WC. Jízdenky se kupují na nádraží, kde mají i aktuální jízdní řády, nebo prostřednictvím místní cestovní agentury. Místenku se doporučuje zakoupit den předem. Na Yucatánském poloostrově jezdí z Cancúnu místní autobusy do Méridy, Playa del Carmen a Tulúm.

Městská doprava

Trasy městských autobusových linek sledují v každém městě hlavní třídy a ulice, autobusy se liší typem, velikostí i barevně. V Mexico City je nejlevnější metro, v němž však nesmějí být přepravována velká zavazadla. Jezdí od 06:00 do 0:30 hod., v neděli od 07:00 hod.. Jízdenka stojí 2 pesos a platí na všech 11 tratích, dokud z metra nevystoupíte. Na veřejné dopravní prostředky lze výhodně koupit v obchodech Loteria Nacional kartu na určitý počet dní s neomezeným počtem jízd.

V Cancúnu funguje pravidelná doprava mezi Hotelovou zónou a centrem města, zpáteční jízdenka stojí cca 50 pesos.

Taxi

Taxíky v Mexico City jsou většinou zelené VW-brouk nebo červené Nissany, které se objednávají po telefonu ze stanoviště (sitio). Obecně se nedoporučuje stavět taxi na ulici, bezpečnější je telefonická objednávka. Letištní taxi jsou bílá, s černým symbolem letadla ve žlutém poli. Jízdenku zakoupenou u příslušné přepážky v letištní hale, taxikářovi pouze předložíte. Hotelová taxi patří k nejdražším.

V Cancúnu fungují v turistické zóně zelenobílé taxíky, které můžete zastavit na ulici nebo objednat v hotelu. Ceny jsou předem dané, dozvíte se je v hotelové recepci i na turistických informacích. Někde jsou ceníky vyvěšeny. Vždy se však vyplatí cenu ověřit, případně dohodnout předem.

Půjčovny aut

K zapůjčení vozu je třeba předložit pas s platným vízem a mezinárodní řidičský průkaz. Platí se výhradně platební kartou a musíte být starší 21 let (u některých půjčoven 25 let). Půjčoven aut je v Mexiku dostatek, zejména v turistických letoviscích. Vyplatí se předem porovnat nabídku, podmínky a ceny. Podrobně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti krádeži, nehodě a závažné poruše. Ověřte si, zda je v ceně neomezený počet najetých kilometrů a taxativně si nechte vyjmenovat, co v ceně není. Ceny pronájmu aut obvykle začínají na 70 USD/den, vypůjčení na více dní je výhodnější. Na dálnicích se platí mýtné.

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
KUBA 22.5.-4.6.2024