Mexiko informace

Důležité turistické informace

Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické (španělsky Estados Unidos Mexicanos), je federativní republika na americkém kontinentu. Stát je rozdělen na 31 spolkových států a distrikt hlavního města. Na severu hraničí s USA (hranici v délce 2 597 km tvoří částečně řeka Rio Grande) a na jihu s Guatemalou a Belize. K Mexiku patří také několik ostrovů ležících na západě v Tichém oceánu, a na východě okolo pobřeží v Mexickém zálivu či Karibském moři. Celková délka mexického pobřeží je 9 219 km.

Mexiko je 13. největším státem na světě s rozlohou téměř 1 965 000 km2. Jeho území se horopisně z největší části přimyká k severoamerické kordillerské soustavě, která na něm vytváří rozsáhlou vysočinu, jež se zdvihá postupně k jihu. Jejím jádrem je náhorní plošina „Mesa central“, kterou prostupují horské hřbety a kotliny. Nejdůležitější částí jsou dvě kotliny, v nichž je velká koncentrace obyvatelstva – Mexické a Tolucké údolí. Obě jsou velmi úrodná. V Mexickém údolí (Valle de México) se nachází i hlavní město Mexika – Ciudad de México. Na jihu Mexické vysočiny vystupuje významné pásmo s několika menšími pohořími, která tvoří jihomexické vulkanické pásmo Cordillera Neovolcánica. Nejvyššími horami jsou Pico de Orizaba (5 636 m) a Popocatépetl (5 452 m). Tato část území bývá postihována zemětřeseními tektonického původu.

Na severozápadě tvoří část Mexika Kalifornský poloostrov dlouhý 1 250 km a Kalifornský záliv.

Na jihu vybíhá mezi Mexický záliv a karibské moře Yucatánský poloostrov. Většina tohoto poloostrova náleží Mexiku, na jihu zasahuje Belize a Guatemala. Od Kuby jej odděluje Yucatánský průliv. Východní pobřeží poloostrova lemuje Mezoamerický korálový útes, který je druhým největším korálovým útesem na Zemi. Většinu plochy poloostrova tvoří Yucatánská nížina, jež je pokryta tropickým deštným pralesem. V současnosti začíná být zejména západ poloostrova častěji vyhledáván turisty. Yucatánské lesy ukrývají řadu nádherných archeologických zón, zejména pyramid. Leží zde i dvě letoviska Cancún a Mérida.

Počasí

Mexiko leží v subtropickém pásu. Země se dělí na čtyři výšková podnební pásma. Horká země do výšky 800 m n. m. má průměrnou roční teplotu přes 23°C. Mírná země do 1 700 m n. m. má průměrnou teplotu od 17°C do 23 °C. Chladnou zemi do 2 500 m n. m. s teplotou méně než 17°C střídá pásmo věčného sněhu.

Na jihu se dělí rok na období sucha a dešťů. Deště dosahují maxima v letních měsících. Období sucha panuje od listopadu do května. Obecně platí, že srážek přibývá směrem od severu k jihu a více prší v horách. V mexických pouštích na severozápadě i v tropických pralesích na jihovýchodě panují celoročně vysoké teploty.

Pacifické pobřeží je sušší. Zvláště Kalifornský poloostrov a severní část západního Mexika má srážek málo. Průměrná roční teplota Karibiku je 26°C, od května do října se teploty pohybují mezi 28 - 29°C. Na Yucatánu je klima po celý rok příjemné, teploty téměř neklesají pod 27°C, v létě mohou přesahovat 33°C. Teplota vody zpravidla neklesá pod 25°C.

Na pobřeží Mexického zálivu se v době od srpna do října může vyskytnout hurikán.

Fauna a flóra

V Mexiku nacházíme zvířata, žijící v obou částech amerického kontinentu. Ze Severní Ameriky pocházejí medvědi, vydry, jeleni a srnci, z Jižní pak jaguár, pásovec, mravenečník a množství opic. Žijí zde i dikobrazové, různí hlodavci a mnoho dalších savců. Ze zvířat, která dovezli do Ameriky až Evropané, najdeme ve volné přírodě divoké potomky španělských koní. Dále se zde vyskytuje mnoho obojživelníků a plazů. Největší nebezpečí představují četní a prudce jedovatí chřestýši. Nejznámějším mexickým ptákem je patrně krocan, vedle něj se zde vyskytuje velké množství druhů ptáků od maličkých kolibříků až po supy a orly.

Střed země se vyznačuje zejména chovem skotu, prasat, koní, koz a ovcí. Při pobřeží Mexického zálivu se loví zejména krabi a langusty, ve vodách Tichého oceánu krabi a ústřice.

Na jihu a východě se setkáváme s tropickou flórou v typickém deštném pralese. Různé druhy palem propletených liánami, oživeny pestře zbarvenými orchidejemi. Pěstuje se zde palma olejná, cukrová třtina, sisal, kokosovník, kakaovník, káva a kukuřice. Přestože povrch Mexika není příliš zalesněn, roste zde celá řada druhů stromů. Zvlášť četně se vyskytují cedr, dub a borovice, ve vyšších polohách pak jedle. Charakteristickou rostlinou celého Mexika je kaktus, vyskytující se ve stovkách druhů. V horských oblastech Mexika se pěstuje cukrová třtina, káva, pšenice a proso. V Mexiku se pěstuje také velké množství tropického ovoce a různé zeleniny, zejména chilli a rajčata. Zcela na severu země, zejména při ústí řek Colorado a Rio Grande, se daří bavlníku.

Jazyk

Úředním jazykem Mexika je španělština s totožnou gramatikou jako ve Španělsku. Latinskoamerické španělštiny ovšem mají svá specifika, kde mezi nejvýraznější patří nepoužívání 2. osoby množného čísla. Mexická španělština má slovník obohacen o řadu slov převzatých z indiánských jazyků, kterých je v Mexiku celkem 62. Přibližně 10% lidí hovoří těmito původními indiánskými jazyky. Na Yucatánu převládá mayština. V hotelech se běžně dorozumíte anglicky.

Obyvatelstvo

V Mexiku žije přibližně 70% obyvatelstva ve městech. Celkový počet obyvatel je přes 112 000 000 obyvatel, z toho v hlavním městě žije neoficiálně cca 25 milionů obyvatel, z toho ve federálním distriktu (zkratka D. F) cca 9 milionů obyvatel. 59% obyvatelstva tvoří Mesticové (míšenci Indiánů a bělochů), obyvatelstvo evropského původu představuje 23% a etničtí Indiáni 17% . Je zde 92% římských katolíků a 7% protestantů.

Do země přicházejí lidé především z Guatemaly a Hondurasu za prací a lepšími životními podmínkami. Mexičané v poslední době mohutně migrují do USA.

Mexiko patří k zemím s vysokou gramotností a vyspělým školským systémem.

Kultura a Sport

Mexiko nabízí neuvěřitelnou škálu zábavy. Tradiční zábavou je fiesta – rodinná oslava, kdy se sejde nejméně dvacet lidí, většinou venku pod širým nebem. K fiestě neodmyslitelně patří živá hudba a tanec. Je-li fiesta oslavou v kruhu příbuzných, pak feria bývá výroční slavností, která zasahuje celé město a okolí. Je to vlastně výroční trh a výstava té výrobní činnosti, která v dané oblasti převažuje. Při ferii je možno navštívit dílny zručných řemeslníků a pozorovat jejich práci. Večer na náměstí vystupují hudebníci a tanečníci.

Mexickou specialitou jsou býčí zápasy a „charrería“ (rodeo), kdy diváky uchvátí zručnost mexických kovbojů v krocení koní, vrhání lasem či chytání dobytčete za ocas.

Ze sportů Mexičané milují pelotu (odbíjení malého gumového nebo koženého míčku pálkami proti zdi), fotbal a domino. Na pobřeží je velmi oblíbené šnorchlování, potápění a vodní sporty.

Ekonomika

Zemědělská půda v Mexiku tvoří jen 12% plochy, ale tato půda, vzniklá z četných sopek, je velmi úrodná. V průmyslu převládá chemický, potravinářský, strojírenský, textilní a hutnický. Mexiko je největším producentem stříbra na světě. Přes polovinu příjmů Mexika pochází z exportu. Mezi hlavní exportované suroviny patří ropa, dopravní prostředky, strojírenské výrobky, stříbro, bavlna, káva, ryby, hnojiva a nerosty.

Měna

Mexickou měnou je peso (mezinárodní zkratka MXN). Běžně se značí podobně jako symbol dolaru a tak může dojít u cestovatelů k omylu. Při cestě do Mexika doporučujeme vzít s sebou americké dolary, které jsou snadno směnitelné za pesos v každém hotelu a jeho kurz je vždy mnohem výhodnější než jakékoli jiné měny. Orientační kurz je 18 MXN za 1 USD.

V hotelích a ve velkých obchodech a restauracích se běžně přijímají kreditní karty VISA, Master Card. Mexické peso se dělí na 100 centavů. Papírové bankovky jsou 20, 50, 100, 200, 500 a 1000, kovové mince 1, 2, 5, 10 a 20. Kovové centavy v hodnotách 5, 10, 20, a 50 jsou v praxi používány jen na venkovských tržištích nebo v supermarketech.

Doporučujeme výměnu základní částky ve směnárně na letišti, kde bývá nejlepší kurz (casa de cambio – otevřená nonstop) a poté měňte peníze průběžně. Dobrý kurz mají obvykle banky, nejméně výhodný je v hotelech. Pokud pesa neutratíte během zájezdu, na letišti je lze vyměnit na některou ze světových měn. Bankomaty akceptují mezinárodní platební karty (VISA, Maestro). Platebními kartami lze platit prakticky jen v turistických střediscích. Cestovní šeky mění banky a pouze některé směnárny a třeba předložit pas. V Cancúnu lze běžně platit americkými dolary, přitom se vždy hodí mít bankovky nižších hodnot.

Banky mívají zpravidla otevřeno jen ve všední dny od 09:00 do 14:30 hodin, směnárny celý týden 09:00 – 20:00 hod.

Doprava

V Mexiku jsou dvě velká mezinárodní letiště – v Mexico City a v Cancúnu. V Cancúnu jezdí z letiště k hotelům minibusy (pouze jednosměrně) přibližně každých 30 minut, jízdenky se kupují v letištní hale. Síť vnitrostátních leteckých linek je hustá, letové řády a ceny lze zjistit v kterékoliv cestovní agentuře.

Mexické železnice měří přes 17 tisíc km, jsou ale využívány prakticky pouze pro nákladní dopravu. Výjimkou je železniční trať na Yucatánu a Měděným kaňonem napříč pohořím Sierra Tarahumara.

Nejlevnější a proto nejpoužívanější je doprava autobusová. Turistům se na dálkových linkách doporučuje jezdit pouze luxusní a první třídou, tyto autobusy jsou klimatizované, mají pohodlná sedadla a WC. Jízdenky se kupují na nádraží, kde mají i aktuální jízdní řády, nebo prostřednictvím místní cestovní agentury. Místenku se doporučuje zakoupit den předem. Na Yucatánském poloostrově jezdí z Cancúnu místní autobusy do Méridy, Playa del Carmen a Tulúm.

V Mexico City je nejlevnější metro, v němž však nesmějí být přepravována velká zavazadla. Jízdenka stojí 2 pesos a platí na všech 11 tratích, dokud z metra nevystoupíte. Na veřejné dopravní prostředky (metro, autobusy, trolejbusy) lze výhodně koupit kartu na určitý počet dní s neomezeným počtem jízd. V Cancúnu funguje pravidelná doprava mezi hotelovou zónou a centrem města. Orientační cena zpáteční jízdenky je 50 pesos.

Pokud se rozhodnete cestovat taxíkem, nedoporučujeme stavět taxi na ulici, bezpečnější je telefonická objednávka. Cenu se vyplatí ověřit a dohodnout s řidičem předem. Hotelová taxi patří k nejdražším.

Co je třeba ke vstupu do země

Občané České republiky mohou vstoupit na území Mexika bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 180 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. Pokud plánujete pobyt delší než 180 dnů nebo přijíždíte do Mexika za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, je nutné opatřit si odpovídající povolení a víza na Velvyslanectví Mexika v Praze. Vzhledem k tomu, že ČR a Mexiko nemají dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, je třeba mít sjednáno cestovní pojištění zdravotních výloh.

Při vstupu na území Mexika je nutno předložit cestovní pas ČR a vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo poskytnutou přímo na příslušném hraničním přechodu. Jeden díl této průvodky si ponechají úředníci při vstupu do Mexika a druhý díl se odevzdává při opuštění země, kdy také migrační orgány kontrolují, zda nebyla překročena doba pobytu určená vízem. Při překročení doby pobytu je požadována pokuta ve výši 45 – 500 USD a bez úhrady stanovené pokuty není povolen odjezd z Mexika. Upozorňujeme, že při vstupu do země je nezbytné získat do cestovního dokladu razítko migračního úřadu. Bylo zaznamenáno několik případů, kdy úředník odmítl razítko do pasu dát s poukazem na to, že to není třeba, a při výjezdu ze země byla požadována úhrada pokuty.

Dovoz a vývoz

Zboží určené pro vlastní potřebu či spotřebu nebo jako dárky do ceny 1 000 USD lze dovážet volně. Za limit pro vlastní potřebu se považuje 200 ks cigaret nebo 25 ks doutníků nebo 200 g tabáku, 3 litry vína nebo 1 litr lihovin (pouze pro osoby starší 18 let). Léky lze dovážet pouze pro osobní potřebu, v případě psychotropních látek je třeba doložit lékařský předpis. Není třeba deklarovat 1 fotoaparát a 1 videokameru určené pro osobní potřebu. Držení a užívání drog je v Mexiku zakázáno zákonem a za pašování drog hrozí vysoké tresty. Nesmějí být dováženy potraviny (ani konzervy či čokoláda), rostliny, zvířata a zbraně. Dovoz a vývoz cizích měn nad částku 10 000 USD na osobu je třeba deklarovat, výměna deviz je volná. Místní měna (MXN) je v zahraničí nesměnitelná. Bez speciálních povolení nesmějí být vyváženy jakékoliv archeologické předměty ani živá zvířata a rostliny či výrobky z nich. Za porušení zákona hrozí i několikaleté vězení.

Elektřina

Elektrické napětí je 127 V / 60 Hz. Zásuvky v celém Mexiku jsou kompatibilní pro zástrčky s plochými konektory amerického typu. Adaptér je nutný. Jen v některých hotelech vyšší kategorie v hlavním městě a na pobřeží jsou v koupelnách zásuvky evropské, přesto doporučujeme přivézt si adaptér s sebou.

Všeobecné informace

Ze strany Mexika není vyžadováno žádné očkování, české hygienické stanice však doporučují očkování proti žloutence typu A a B, choleře, břišnímu tyfu, žluté zimnici a tetanu. Voda z vodovodu není v Mexiku pitná, všude lze koupit vodu balenou. V restauracích požadujte vodu v neotevřené láhvi (zkontrolujte neporušenost uzávěru), odmítněte led do nápojů a nekupujte zmrzlinu na ulici. Nepodceňujte sluneční záření ani při zatažené obloze. Používejte opalovací krémy s vyšším faktorem, pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle. Pijte, i když nepociťujete žízeň.

Výhodné nákupy: K oblíbeným suvenýrům patří ručně tkané vlněné přikrývky sarapes, barevné bavlněné šátky rebozos, ručně vyšívané ubrusy, halenky i šaty, indiánské malby na plátně, kůži či dokonce peří ptáků, cínové a měděné předměty, košíkářské, hrnčířské a kožené zboží, klobouky všech tvarů a velikostí, dřevěné bubínky, typické nápoje tequilla a mezcal, ponča a závěsné sítě hamaky. Stříbrné předměty, jichž je Mexiko největším výrobcem na světě, by měly mít vyražen punc s číslem „925“, tj. čistý obsah stříbra 92,5%. Pokud chcete mít jistotu, že jste nebyli ošizeni, kupujte pouze výrobky s certifikátem.

Časový rozdíl

Na většině mexického území je časový posun vůči ČR – 7 hodin (pouze na severozápadě v oblasti Kalifornského zálivu je časový posun vůči ČR – 8 hodin)

Kontaktní český zastupitelský úřad:

Adresa: Velvyslanectví ČR v Mexiku (Embajada de la República Checa), Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 México

tel.: +52 – 55 – 55312544, 55312777

nouzová linka (konzulární pohotovost): +52 – 1 – 55 – 21092399

úřední hodiny: pondělí, středa, pátek 09:00 – 12:00

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
MAURICIUS