Geografie a mapa Mexika
Základní informace:
Oficiální název: Spojené státy mexické
Rozloha: 1 972 447 km²
Hlavní město: Ciudad de México (cca 25 milionů obyvatel)
Počet obyvatel: 112 322 757
Hustota zalidnění: 57 ob. / km²
Jazyk: španělština
Hlava státu: Enrique Peña Nieto
Časový posun: na většině mexického území je časový posun vůči ČR – 7 hodin (pouze na severozápadě v oblasti Kalifornského zálivu je časový posun vůči ČR – 8 hodin)
Mexiko leží na západní polokouli, v jižní části Severní Ameriky. Na severu sousedí s USA. Hranici v délce 2 597 km tvoří částečně řeka Rio Grande. Na jihu hraničí Mexiko s Guatemalou (962 km) a Belize (176 km).
Celková délka mexického pobřeží je 9 219 km. Na západě je to tichomořské pobřeží, na východě atlantské pobřeží. Část východního pobřeží oblévá Mexický záliv a část Karibské moře. Na jihu se při pobřeží táhne úzký Středoamerický příkop dosahující hloubek přes 6 000 m. Rozloha mexického území je téměř 2 milióny km², po Brazílii a Argentině je Mexiko třetí největší zemí Latinské Ameriky.
Mexické území se horopisně z největší části přimyká k severoamerické kordillerské soustavě, která na něm vytváří rozsáhlou vysočinu, jež se zdvihá postupně k jihu. Jejím jádrem je náhorní plošina „Mesa central“, kterou prostupují horské hřbety a kotliny. Mexická vysočina je při obou oceánech ohraničena horskými pásmy pohoří Sierra Madre Oriental a Sierra Madre Occidental. Na jihu se mexická vysočina nazývá Anahuácká vysočina a zvedá se do výše 2 000 m. Nejdůležitější částí jsou dvě kotliny, v nichž je velká koncentrace obyvatelstva – Mexické a Tolucké údolí. Obě jsou velmi úrodná. V Mexickém údolí se nachází hlavní město Ciudad de México.
Mexiko leží v subtropickém pásu. Země se dělí na čtyři výšková podnební pásma – Horkou zemi do výšky 800 m n. m., která má průměrnou roční teplotu přes 23°C, Mírnou zemi do 1 700 m n. m. s průměrnou teplotou od 17°C do 23°C a Chladnou zemi do 2 500 m n. m. s teplotou méně než 17°C, kterou střídá pásmo věčného sněhu. Na jihu se dělí rok na období sucha a dešťů – ty dosahují maxima v letních měsících. Na východním pobřeží závisí srážková činnost v létě na pasátu vanoucím z Atlantiku, v zimě na větru ze severu. Pacifické pobřeží je sušší. Zvláště Kalifornský poloostrov a severní část západního Mexika mají málo srážek.
Stát je rozdělen na 31 spolkových států a distrikt hlavního města. Některé názvy států a měst nesou jména historických osobností Mexika, jiné jsou indiánského původu. Kromě hlavního města Ciudad de México stojí za zmínku i další velká města, např. Guadalajara, Monterrey, Tijuana, Puebla, Acapulco či Mérida.
V zemi převládají z hlediska etnických skupin Mesticové (míšenci Indiánů a Evropanů, zejména Španělů). Ti tvoří asi 59% obyvatelstva. Dále je zde zastoupeno obyvatelstvo evropského původu 23% a etničtí Indiáni 17%. V současnosti je Mexiko zemí křesťanskou, 92% převažují římští katolíci. Setkáme se i s komunitami jiných náboženství jako jsou protestanti nebo židé. Většina domorodého obyvatelstva praktikuje kombinaci svého původního náboženství s křesťanstvím.